novinky NOVINKY
Testy zimních pneumatik 2013
Zajímají vás výsledky testu zimních pneumatik pro zimu 2013/2014?
Zkušenosti s autobazary
Ověřte si na stránce zkusenosti.auta-autobazary.com jaké zkušenosti mají ostatní zákazníci s vámi vybraným autobazarem.
Stáhněte si ZDARMA příručku Koupě ojetiny
Sdružení pna ochranu vlastníků automobilů pro vás zdarma připravilo příručku "Koupě ojetiny není riziková, pokud znáte tato pravidla"
Poplatky spojené s automobilem
Zde naleznete přehled poplatků spojených s registrací, přehlášením či odhlášením automobilu z evidence vozidel.
Odhlášení vozidla z evidence
Návod jak správně odhlásit vozidlo z evidence. Můžeme na ně nahlížet jako na "Odhlášení již registrovaného vozidla na nového provozovatele nebo vlastníka vozidla" nebo na "Trvalé vyřazení vozidla z registru vozidel"
Seznam autobazarů v České Republice


Auta-autobazary.com  - Article Details

Jak na dovoz aut z Německa

Přidáno dne: April 19, 2008 09:00:20 AM
Autor:
Kategorie:
Vstupem České republiky do Evropské unie se nám motoristům otevřely nevídané možnosti jak výhodněji nakoupit automobily. Jednodušší je i dovoz ojetých vozů z ostatních států Evropské unie, kde je výběr nepoměrně lepší než u nás. Hlavním benefitem však je, že koupě je i díky zpevňování české měny cenově velmi zajímavá.

Možností jak si dovézt ojetý automobil ze zahraničí je hned několik. Každá má své kladné i stinné. Přinášíme základní informace o několika možnostech dovozu, zaměřili jsme se také na poměrně novou službu, kdy si člověk může nechat ojetý automobil ze zahraničí dovézt tzv. na klíč a všechny strasti přenechat firmě, která se dovozem na zakázku zabývá.

Individuální dovoz


Pokud se rozhodnete pro individuální nákup ojetiny za hranicemi, musíte počítat s tím, že si auto zřejmě neodvezete hned a musíte se připravit na nemalou administrativní náročnost, která může být časově náročné. Musíte  také vědět, že vůz, který máte zájem v zahraničí  nakoupit, nesmí být starší než 8 let. To je totiž limit, který stanovuje český zákon pro dovoz ojetých automobilů…

Zkušenosti jiných....
Projevili jsme zájem o koupi zánovního mercedesu v jednom autobazaru v Mnichově. Majitel okamžitě upozornil na to, že vůz bude nutné odvést na prohlídku na dopravním úřadě (Strassenverkehramt), kde budou zkontrolovány nejen kupní doklady, ale také číslo motoru, číslo karoserie a bude vystaven doklad o vyřazení vozu z provozu v Německu. Správní poplatek je na kupci a činí 30 eur. Teprve pak si může zažádat o převozní značky, jejichž přidělení stojí 250 eur. Může to jít rychle, ale jen výjimečně  to asi stihnete během jednoho dne. Jenže teprve až je vše vyřízeno, můžete odjet směrem k hranicím. Po jejich přejezdu nového majitele čeká další papírování. Pokud má vůz původ v některé členské zemi EU a je starší než 6 měsíců, pak  jako fyzická osoba clo platit nemusíte. Vozy mladší jak 6 měsíců jsou ovšem považovány za nové a v tom případě musíte uhradit DPH ve výši 19%  nákupní ceny. Se clem, které činí 10% nákupní ceny, musíte ale počítat v případě , že vozidlo, které jste koupili v Německu (nebo jiném státě EU) nebylo vyrobeno v EU, ale třeba v Koreji, Rusku či USA. Pak můžete jít auto přihlásit. K tomu musíte mít originální technický průkaz a už zmíněný doklad o vyřazení z provozu v zemi zakoupení. Než dostanete „české doklady“ a poznávací značky , musíte s vozem na STK a měření emisí. V případě, že vozidlo má evropskou homologaci, bude to za 1500 + 800 Kč. Pokud ji nemá, zaplatíte 2000 + 800 Kč. Ještě víc to stojí, když vůz bez příslušné homologizace  přivezete odjinud než z EU. Takové auto musí projít státním zkušebním ústavem a vás to může stát od 10 000 až do 50 000 Kč…

Je zřejmé  – individuální nákup lze doporučit jen těm, kdo se skutečně vyznají a to nejen v určení stavu vozidla, ale i v úřadování…


Internetové dražbyOjeté auto z dovozu
Při dražbě např. na e-bay můžete vidět jako v případě námi sledovaného BMW pouze fotografie, které jsou doplněny o základní technické údaje (rok uvedení do provozu, najeté km, obsah) a informaci, že vůz je v perfektním stavu… Je to ovšem sdělení bez záruky….
Dnes je možné zúčastnit se i některé z internetových dražeb, například na známém portálu e-bay. Vyzkoušeli jsme to i my v případě černého BMW 520i24V,  které se v nabídce objevilo 8. února s vyvolávací cenou 1 euro.
Zájemce si vůz mohl prohlédnout na několika fotografiích, v doprovodném textu se dověděl, že do provozu byl uveden v červnu 1992 a má najeto 144 760 km. Šestiválec má výkon 110kW(150 PS), do vybavení mj. patří ABS, tónovaná skla, elektricky ovladatelná zrcátka a střešní okno, odnímatelné tažné zařízení. Popis uvádí, že vůz je motoricky fit, kromě drobných škrábnutí na laku a nemá ani žádné kosmetické chyby. Byl garážován, měl pouze jednoho majitele, nekouřilo se v něm a letos bude muset na povinnou technickou prohlídku. Ten kdo vůz koupí, si pro něj bude muset jet do Berlína. Zaplatit musí do tří dnů po uzavření dražby. Buď přímo na místě v hotovosti nebo převodem předem. Pokud učiní to druhé, může před převzetím auta dostat poštou dokumenty pro jeho přihlášení v místě svého bydliště, aby ušetřil poplatky za převozní poznávací značky…
Zní to skutečně zajímavě. Lákavá je hlavně startovací cena, protože odborník po shlédnutí snímků a technických údajů konstatoval, že na německém trhu se cena podobné ojetiny měla řádově pohybovat kolem 3000 eur. Jenže už první večer se cena vyšplhala na 1810 eur, další den na 2 610 a přiklepnut byl nakonec za 3 150 Eur. Tedy zhruba v ceně, kterou uváděl i náš
znalec.

Bude nový majitel spokojen? Těžko říci. Vůz si sice může prohlédnout přímo na místě a může od koupě dostoupit. Ovšem v případě, že nebude mít pádné důvody, je povinen uhradit majiteli náklady spojené s dražbou. Na voze se ovšem skryté závady mohou projevit i po zaplacení.A tady je háček v podobě drobně psané klauzule u každé dražby ze soukromých rukou. Ta zní: Das neue EU-Recht sieht eine 1-jährige Garantie/Gewährleistung bei Gebrauchtwaren vor. Da dieser Artikel privat "so wie er ist" verkauft wird, erklärt sich der Bieter mit der Gebotsabgabe einverstanden, auf jegliche Garantie/Gewährleistung freiwillig zu verzichten. Česky: nové právo EU poskytuje na prodej ojetých automobilů roční záruku. Protože toto zboží je prodáváno soukromě „takové jaké je“, vyjadřuje dražitel zadáním svého příhozu svůj souhlas, že se dobrovolně vzdává všech záručních nároků.

Jinými slovy: při účasti na podobných dražbách a vůbec při nákupu vozu od soukromníka existuje značné riziko nákupu pověstného zajíce v pytli, přičemž ochrana kupujícího je minimální a uplatnění jeho práv přinejmenším zdlouhavé.

Ojetý vůz můžete individuelně pochopitelně v zahraničí koupit i v některém autobazaru, který záruku, plynoucí ze zákonů EU, poskytuje. I to lze však doporučit jen těm, kdo mají nejen potřebné technické znalosti, ale i přehled o místních právních úpravách. Podvodníci, snažící se vydělat na naivitě, totiž zdaleka nejsou jen v našich zeměpisných šířkách. Ovšem i odborník, který je schopen na podobné lidi vyzrát, musí počítat s tím, že stráví čas hledáním, jednáním a vyřizováním nezbytných formalit.

Dovoz konkrétního automobilu na zakázku
Ojeté auto z dovozuExistuje nějaké řešení pro normálního spotřebitele? Pro toho, kdo je technický laik a auto chápe jen jako dopravní prostředek? Dnes už ano. Jsou jím firmy, které se profesionálně a tudíž i za profesionálních podmínek pro zákazníka zabývají dovozem ojetin ze zahraničí. Patří mezi ně i AutoDirect, a.s. z Plzně. Dováží ojeté vozy nejen ze zemí EU, ale i odjinud, včetně třeba USA.

Jak probíhá nákup zde? Nejdřív byste měli vědět, co vlastně chcete. Čím více bude zadání konkrétní, o to dříve a lépe je na ně totiž možné reagovat. Měli byste tudíž mít pokud možno jasno nejen o tom, kolik chcete investovat, o značce a modelu vozu, nejvyšším počtu najetých kilometrů či roku výroby, ale i o svých požadavcích na jeho vybavení. Dobré je, když hned z počátku uvedete, co si nepřejete v žádném případě. Například třeba to, že v autě , o které máte zájem jezdil kuřák a ve voze je to cítit… Jak říká výkonný ředitel AutoDirect Zdeněk Vít, pracovníci firmy jsou schopni nerozhodnutým klientům při výběru pomoci a poradit, ale ideálním zákazníkem je ten, kdo už ví co chce a nepřijde jen s tím, že chce auto a to třeba do ceny 200 000 korun.

Vyhledání zdarma
Ojeté auto z dovozu
AutoDirect má zvláštní oddělení, jehož pracovníci systematicky sledují, co se děje na trzích v zahraničí a okamžitě reagují na zajímavé nabídky.
Své požadavky můžete pracovníkům Autodirectu zadat třemi způsoby. Lze tak učinit během osobní návštěvy, telefonicky či prostřednictvím jednoduchého formuláře na jeho firemních stránkách, kde kromě svých osobních údajů a spojení na sebe vyplníte kolonky týkající se značky, modelu a motoru vozu a v dalším okénku uvedete údaje týkající se ceny a další podrobnosti. Vlastně vše, co byste řekli při osobním jednání. Poptávka je ve všech třech případech bezplatná a můžete ji také do uzavření závazné objednávky kdykoli bez udání důvodů odříct.

V průměru dva až tři dny pak trvá, než je poptávka u standardních vozů vyřízena. Podle Zdeňka Víta je tomu tak zhruba v 70% případů. V případě složitějších poptávek, kdy si klient například přeje vybavení, které není běžné, je třeba počítat s tím, že čekání bude trvat týden a někdy i dva. Během této doby je zákazník stále průběžně informován o tom, jak vyřizování jeho poptávky pokračuje. Dostává informace o adekvátních vozech, které už Autodirect u svých obchodních partnerů v zahraničí nalezl a které se nejvíce blíží jeho představám. Je jen na něm, zda některou z alternativních nabídek přijme, nebo zda nechá v hledání pokračovat.
Jisté je ovšem to, že podle Zdeňka Víta vyhledávání zatím nikdy netrvalo déle než 14 dní a že pro zákazníka z této služby nevyplývají žádné závazky.

Ojeté auto z dovozu
Podle Zdeňka Víta představuje dovoz ojetých vozidel ze zahraničí i zlepšování našeho autoparku v ČR. Vozidla mají totiž většinou mnohem kvalitnější výbavu.
Když je vyhledávání ukončeno je klientovi je předložena obsáhlá fotodokumentace vozidla a jeho podrobný technický popis, včetně případných závad. Současně je zákazníkovi sdělena cena, do které je už zahrnut dovoz a veškerá administrace, týkající se provozu v ČR. A tady nastává klíčová chvíle. Pokud nabídku z jakéhokoli důvodu odmítnete, odcházíte sice s vědomím, že na svoje auto si prostě budete muset ještě nějakou chvíli počkat, ale odcházíte zároveň s tím, že neúspěšné hledání vás nestálo ani korunu (pokud zapomenete na výdaje za telefon). Autodirectu se něco podobného prý zatím stalo jen jednou, všichni ostatní zájemci nabídku přijali a podepsali závaznou objednávku. Teprve po tomto podpisu se řeší otázka zálohy, která je zpravidla ve výši minimálně 10% z pořizovací ceny a nejméně však 20.000,-Kč.

Pokud se zákazník po podpisu smlouvy rozhodne , že vozidlo přece jen nakonec nechce, vystavuje se riziku, že po něm budou požadovány náklady vzniklé s vyhledáním a dovozem daného vozu.
Totéž platí po dovozu vozidla, pokud zákazník neuvede pádné důvody, proč od smlouvy odstupuje. Ty by nastaly v případě, kdyby vozidlo neodpovídalo písemně schválené výbavě, stavu či ceně.

Na klíč a se zárukami
Ojeté auto z dovozu
Na nového majitele čeká i tento off-road Opel Frontera, dovezený na jeho přání z Německa.
Den „D“ nastává, vozidlo je dovezeno z ciziny a nasedá do něho nový majitel. Dovozce poskytuje stejnou záruku, která platí pro prodej ojetých vozů nakoupených v ČR. Námi oslovená firma dává i 100% garanci původu vozu a číslo karoserie. Proto pokud nový majitel po čase náhodou objeví na voze nějakou závadu, která by mu neumožňovala užívat jej na českých komunikací může ho vrátit reklamačnímu oddělení. Vozidlo prohlédne technik a pokud zjistí, že reklamace je oprávněna je mu vyhledán jiný vůz nebo vrácena hotovost.

Klient, který využije služeb profesionálních dovozců, nemusí sám nic vyřizovat, má jistotu,že nekupuje zajíce v pytli, vůz za něj kupují odborníci a navíc dostává záruky. To samozřejmě není zadarmo. I tak je ovšem cena vozu v drtivé většině případů nižší, než kdyby kupoval individuálně. Profesionální dovozci mají totiž v cizině už své partnery, u kterých pravidelně nakupují a to znamená slevy, kterých by jednotlivec nikdy nedosáhl.
Další výhodou u skutečných profesionálů je, že konečnou cenu nemusíte uhradit hned. „I u dovezených vozů je možno využít financování vozidla formou leasingu, úvěru či dalších forem splátkového prodeje. Pro tyto případy spolupracujeme s mnoha finančními institucemi, kde profinancování takového vozidla je zpravidla otázkou maximálně jedné hodiny.“ Dodává Zdeněk Vít.

V případě dovozu na zakázku je nejdůležitější správný výběr dovozce
Co říci závěrem? Zájemce o dovoz ojetého vozidla by měl nejen důkladně zvážit pro jakou formu dovozu se rozhodne, zda tak učiní na vlastní pěst, či zda si vůz nechá dovést „na klíč“. I v druhém případě by si měl dát pozor, na koho se obrátí. Pravidla hry totiž nejsou všude stejná a liší dodavatel od dodavatele, i když je do jisté míry upravuje zákon. V ČR je několik desítek profesionálů a stovky možná tisíce drobných obchodníků. Zájemce o dovoz auta z ciziny by si proto měl dát velký pozor na to, že se neobrací pouze na nějakou zprostředkovatelskou firmu, ale přímo na firmu, která bude zároveň i dovozcem. Pokud si totiž nechá přivést vozidlo konkrétně přímo na sebe, tak se výrazně omezují jeho možnosti případně na daném voze cokoli reklamovat. Dbát by měl také na to, aby byla podepsána oboustranně závazná objednávka, ve které je podrobně specifikována výbava i technický stav vozu a samozřejmě cena. Dalším kriteriem pro výběr firmy by měla být i její zkušenost s touto činností a zajištění dokumentace pro provoz na českých komunikacích. Samozřejmostí by měla být i garance na původ a číslo karoserie.
Hodnocení
kdo jsme KDO JSME

Auta-autobazary.com je katalog všech českých, moravských a slezských autobazarů. Jen u nás najdete nejvyčerpávající výčet všech míst, kde lze výhodně zakoupit váš nový vůz. Autobazary jsou přehledně členěny podle krajů a okresů, ale můžete využít jednoduchého vyhledávacího formuláře. Jedinečná je také funkcionalita zobrazení autobazarů na Google mapách.

Pokud jste nenašli váš autobazar v nabídce, neváhejte nás kontaktovat na emailové adrese, kterou naleznete v sekci kontakty.
statistiky STATISTIKY
  • Aktivní odkazy: 902
  • Neaktivní odkazy: 0
  • Dnes přidané odkazy: 0
  • Počet článků: 13
  • Počet kategorií: 18
  • Podkategorie: 89